قبل از خرید در صورت وجود هرگونه سوال یا ابهام از مشاوره رایگان استفاده کنید
  • پورتال مشتریان
ورود به پورتال
رمزتان را فراموش کرده اید؟ بازیابی
حساب کاربری ندارید؟
آشنایی و نحوه کار با Mailing List در دایرکت ادمین
mailing-list
Mailing List ها چه هستند و چه کاربردی دارند؟

فرض کنیم شما صاحب یک فروشگاه هستید و مایلید کاربران خود را به طور مرتب از محصولات جدیدتان با خبر کنید یا اگر تخفیف ویژه ای در جریان است، به آنها هم خبر دهید تا تخفیف را از دست ندهند. برای این کار معمولا از ارسال خبرنامه استفاده میکنند. برای ارسال خبرنامه ها لازم است که لیست از پیش تهیه شده از ایمیلها داشته باشیم. مثلا لیست ایمیل کسانی که مشتری شما هستند یا لیست کسانی که به محصولات کامپیوتری شما علاقه دارند و یا افرادی که مایلند از تمام تخفیف های شما آگاه شوند. به این لیست ایمیل Mailing List می گویند .

 

چگونه یک Mailing List بسازیم؟

ساختن یک لیست ایمیل بسیار بسیار ساده است. برای این کار از صفحه ی اصلی دایرکت ادمین در بخش Email Management بر روی Mailing Lists کلیک نمایید.

 

mail-listing

 

در این صفحه مطابق تصویر زیر بر روی لینک Create Mailing List کلیک کنید.

 

 

حالا نام مورد نظر لیست ایمیل خود را در قسمت List Name وارد کرده و سپس بر روی Create کلیک کنید. توجه کنید که نام لیست شما نباید همنام با آدرسهای ایمیل، پاسخگو های خودکار و یا فورواردر های موجود در اکانت شما باشد. پس از تایید لیست شما ساخته شده و در بخش Mailing Lists شما نمایش داده میشود.

 

mailing list

 

عضویت یا لغو عضویت در Mailing List از طریق ارسال ایمیل :

دایرکت ادمین برای مدیریت لیست های ایمیل از نرم افزار Majordomo استفاده میکند. بنابراین در لیستهای ایمیلش کاملا از تنظیمات و امکانات این نرم افزار پیروی میکند.

برای ثبت نام در یک لیست ایمیل از طریق ارسال پست الکترونیک دو روش وجود دارد :
یک ایمیل به آدرس majordomo@domain.com ارسال نموده و به عنوان متن آن عبارت “Subscribe Listname” را بدون دابل کوت وارد نمایید.
توجه کنید که منظور از domain نام دامنه ی شما و منظور از Listname نام لیست شماست.
یک ایمیل به آدرس listname-request@domain.com ارسال نموده و به عنوان متن آن عبارت Subscribe را وارد نمایید.

هر یک از لیست های ایمیل در حالتی دیگر نیز در دسترس هستند. این حالت که Digest نام دارد به شما اجازه میدهد تمام پیام هایی که لازم است به کاربر ارسال شوند را ذخیره کرده و سپس در پایان یک زمان مشخص، مثلا ۵ روز یک بار یا هفته ای یک بار آنها را در قالب یک ایمیل بزرگ به کاربر ارسال نمایید. خیلی وقتها کاربران دوست ندارند هر روز پیامی را از طرف شما دریافت کنند، در این حالت استفاده از شیوه ی Digest پیشنهاد میشود. برای اینکه یک کاربر بتواند در لیست شما به فرم Digest ثبت نام کند میتواند از یکی از شیوه های زیر استفاده نماید :
یک ایمیل به آدرس majordomo@domain.com ارسال کرده و به عنوان متن در آن عبارت Subscribe Listname-digest را تایپ نماید. در اینجا Listname نام لیست مورد نظر شماست.
یک ایمیل به آدرس listname-digest-request@domain.com ارسال نموده و در بدنه ی آن عبارت Subscribe را تایپ نماید.شیوه ی لغو عضویت در این لیست ها دقیقا مانند روشهای بالاست، تنها تفاوت در این است که بجای عبارت Subscribe میبایست از عبارت Unsubscribe استفاده نمایید. Majordomo پس از اتمام عملیات ، نتیجه را با ارسال ایمیل به شما اعلام خواهد کرد.

 

عضویت یا لغو عضویت در Mailing List به طور دستی و از طریق کنترل پنل

گاهی پیش می آیند که شما بخواهید چند ایمیل را به صورت دستی وارد لیست ایمیل خود نمایید. البته این شیوه معمولا توصیه نمیشود مگر اینکه شما دلیل موجهی برای این کار داشته باشید و به طور کلی به عواقب آن آگاه باشید.
ایراد این شیوه این است که کاربری که توسط شما به عضویت این لیست در آمده، تا ارسال اولین ایمیل به وی، از عضویت در این لیست آگاه نخواهد شد. فرض کنیم این عضویت برای وی ناخواسته باشد، بنابراین شخص به احتمال بسیار زیاد ایمیل شما را به عنوان اسپم علامت گزاری خواهد کرد. بنابراین از این شیوه استفاده نکنید مگر اینکه واقعا لازم باشد.

 

برای اضافه کردن یک کاربر به لیست ایمیل به طور دستی به شیوه ی زیر عمل کنید :

در جلوی mailing list خود بر روی لینک View کلیک نمایید. (تعداد اعضای هر لیست در جلوی آن به نمایش گذاشته شده است)
در صفحه ی جدیدی که برایتان باز میشود نوع عضویت را تعیین کرده و سپس ایمیل شخص مورد نظر را وارد نمایید. در پایان بر روی Add کلیک کنید تا کاربر به لیست اضافه شود.
منظور از نوع عضویت این است که آیا مایلید کاربر را به صورت معمولی در لیست نمایید و یا اینکه میخواهید از Digest استفاده کنید. تفاوت این دو نوع عضویت در بالا توضیح داده شد.هر زمان که مایل باشید میتوانید با ورود به بخش View ، اعضای لیست را مشاهده کرده و در صورت نیاز آنها را حذف نمایید. برای این کار کافی است عضو یا اعضای مورد نظر را انتخاب کرده و بعد بر روی Delete Selected کلیک نمایید.

 

تغییر تنظیمات یک Mailing List

هر زمان که مایل باشید میتوانید با ورود به بخش View که در بالا توضیح داده شد و کلیک بر روی لینک Change List And Digest Settings, Click Here تنظیمات لیست مورد نظر را تغییر دهید.
از طریق این بخش قادر خواهید بود ایمیل های ارسالی را سفارشی کرده، بازه ی زمانی Digest ها را تعیین نموده و بسیاری از تنظیمات مهم دیگر را بر روی لیست اعمال کنید.
این بخش تنظیمات بسیار مفصلی دارد که توصیه میشود در صورتی که با تنظیمات نرم افزار Majordomo آشنایی ندارید، به این تنظیمات کاری نداشته باشید. تنظیمات این نرم افزار در آینده توضیح داده خواهد شد.

 

پاک کردن یک Mailing List

برای پاک کردن یک لیست ابتدا آن را انتخاب نموده و سپس بر روی Delete Selected کلیک نمایید.


نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

بازگشت به فرم ورود

بستن