قبل از خرید در صورت وجود هرگونه سوال یا ابهام از مشاوره رایگان استفاده کنید
  • پورتال مشتریان
ورود به پورتال
رمزتان را فراموش کرده اید؟ بازیابی
حساب کاربری ندارید؟
آموزش ساخت دیتابیس و مدیریت آن توسط phpMyAdmin

اکثر اسکریپت هایی که همه روزه با آن ها سر و کار داریم از پایگاه های داده برای ذخیره اطلاعات استفاده می کنند.در این آموزش یاد خواهید گرفت که چگونه یک دیتابیس ساخته و یک یوزر را به آن مرتبط کنیم. چگونه یک دیتابیس را به سیستم وارد نماییم و در نهایت چگونه دیتابیس های خود را با استفاده از کنترل پنل دایرکت ادمین یا با استفاده از phpMyAdmin مدیریت نماییم.

 

چگونه یک دیتابیس بسازیم و آنرا برای استفاده در اسکریپت آماده کنیم ؟

برای ساخت یک دیتابیس ابتدا وارد کنترل پنل دایرکت ادمین شوید و سپس در بخش Domian Management بر روی آیکن MySQL Management کلیک نمایید.

 

database-directadmin

 

در صفحه ای که برایتان باز می شود ، برای ساخت یک دیتابیس جدید بر روی لینک Create New Database کلیک نمایید.

 

database-directadmin

 

پر کردن اطلاعات در این صفحه بسیار آسان و واضح است ، در بخش Database Name نام دیتابیس را وارد می کنید ، در بخش Database Username نام کاربری دیتابیس و سپس در بخش Username Password و Confirm Password پسورد مورد نظرتان را به ترتیب یک بار وارد کرده و یک بار معادل آن را تکرار میکنید . در پایان بر روی دکمه ی Create کلیک کنید.

 

database-directadmin

 

همانطور که مشاهده میکنید، در پایان اطلاعات دیتابیس ساخته شده اعمل از نام دیتابیس، یوزر دیتابیس و پسورد آن به همراه سرور دیتابیس برایتان به نمایش در خواهد آمد. همانطور که در تصویر نیز قابل مشاهده است، به صورت اتوماتیک نام کاربری شما به پشت نام و یوزر دیتابیسی که ساخته این اضافه شده است. بنابراین نام دیتابیس به صورت accountuser_dbname و نام کاربری آن به فرم accountuser_dbuser خواهد بود.

 

 

در صفحه بالا بر روی عبارت Here در پایین صفحه کلیک کنید تا به صفحه ی دیتابیس ها باز گردید . دیتابیس به لیست دیتابیس های جدید اضافه شده و آماده ی به کارگیری است.

 

متصل کردن نام کاربری به بانک اطلاعاتی

 

از منوی اصلی database روی دیتابیس مورد نظر کلیک کنید.
روی لینک “Create New Database User” در بالای صحفه کلیک کنید.
یوزر و پسورد مورد نظر را وارد کنید سپس دکمه “Create” را بزنید.

 

database-directadmin

 

برای حذف کاربران از منوی اصلی MySQL databases روی نام database مورد نظر کلیک کنید.
نام یوزر مورد نظر را انتخاب و “Delete Selected” را بزنید.

 

پشتیبان گیری ، تعمیر ، بهینه سازی ، بررسی و حذف یک دیتابیس

 

database-directadmin

 

روی هر دیتابیس میتوان عملیات متفاوتی را انجام داد. همانطور که در شکل بالا نیز مشخص شده است، در زیر لیست دیتابیس ها، دکمه های Repair، Check, Optimize و Delete موجود است که بر حسب شرایط میتوانید از آنها استفاده نمایید. برای به کار گیری هر یک از این امکانات میبیاست ابتدا دیتابیس مورد نظر را انتخاب کنید. سپس اگر میخواهید دیتابیس تعمیر شود روی دکمه ی Repair، اگر میخواهید در دیتابیس به دنبال مشکلات بگردید روی دکمه ی Check، اگر میخواهید دیتابیس را بهینه سازی کنید روی دکمه ی Optimize و در پایان اگر میخواهید دیتابیس حذف شود روی دکمه ی Delete کلیک کنید.
توجه داشته باشید که بجز Delete، هیچ یک از امکانات نام برده شده در بالا، بر روی دیتابیس خالی تاثیری ندارند. بنابراین مادامی که دیتابیس شما خالی است، هیچ یک از این امکانات نمیتوانند فعالیتی را روی آن انجام دهند.
اگر مایلید از دیتابیس خود یک نسخه ی پشتیبان تهیه نمایید کافی است بر روی لینک Download جلوی دیتابیس مورد نظرتان کلیک نمایید.حجم دیتابیس نیز در ستون Size به نمایش گذاشته شده است. یکی از موارد کاربرد امکان Optimize در زمانی است که میخواهید یک بکاپ از دیتابیس تهیه کنید. این امکان میتواند تا حدودی باعث کاهش حجم دیتابیس شما شود.

 

عوض کردن پسورد یک دیتابیس و تغییر سطوح دسترسی آن

چگونه پسورد یک دیتابیس را عوض کنیم؟

دانستن پسورد یک دیتابیس، چه برای ورود به phpMyAdmin و چه برای استفاده در اسکریپتها، امری کاملا ضروری است. اما به هر حال شرایطی پیش می آید که ممکن است شما پسورد را فراموش کرده باشید و یا به هر دلیلی نیاز باشد این پسورد را تغییر دهید. برای این کار به شیوه ی زیر عمل کنید :

 

وارد اکانت خود در دایرکت ادمین شده و از بخش Domain Management آیکن MySQL Management را پیدا کرده و بر روی آن کلیک کنید.

 

database-directadmin

 

بر روی نام دیتابیس مورد نظرتان کلیک نمایید تا صفحه ای باز شود که یوزرهای دیتابیس را به نمایش میگذارد.

 

 

در جلوی نام یوزر بر روی modify password کلیک کنید. در صفحه ی جدید پسورد مورد نظرتان را وارد نموده و سپس بر روی دکمه ی Save کلیک کنید تا تنظیمات مورد نظر شما بر روی دیتابیس اعمال شود.

 

 

چگونه سطوح دسترسی یک یوزر را تغییر دهیم ؟

طبق آموزش بالا روی نام دیتابیس کلیک کنید تا لیست یوزرهای آن به نمیش در بیاید . سپس در جلوی نام یوزر بر روی Modify Privilages کلیک کنید تا لیست دسترسی ها برایتان به نمایس در بیاید.

 

 

database-directadmin

 

 

شما میتوانید دسترسی ها را بر اساس نیاز خود تغییر دهید. مثلا در اینجا به این یوزر دسترسی Grant داده نشده است و ممکن است که شما به آن نیاز داشته باشید و لازم باشد که آن را فعال نمایید. دسترسی هایی که در بالا میبینید، دسترسی هایی هستند که به صورت اتوماتیک در هنگام ساخت یوزر به آن داده شده اند، در صورتی که دسترسی ها را عوض کرده اید و به مشکلی برخورده اید، میتوانید با راهنمایی گرفتن از تصویر بالا، دسترسی ها را به حالت اول بازگردانید. در پایان بر روی دکمه ی Save کلیک کنید.

 

database-directadmin

 

ورود به phpMyAdmin

برای ورود به کنترل پنل phpMyAdmin میتوانید به سه زیر شکل اقدام نمایید :

۱- دسترسی مستقیم از طریق صفحه ی اصلی کنترل پنل دایرکت ادمین :

برای اینکار در پنل دایرکت ادمین و در بخش Account Management بر روی phpMyAdmin کلیک کنید.

 

 

database-directadmin

 

۲- دسترسی از طریق MySQL Management :

 

اگر در بخش MySQL Management قرار دارید کافی است در بالای صفحه روی لینک phpMyAdmin کلیک نمایید.

 

database-directadmin

 

۳- دسترسی مستقیم بدون استفاده از کنترل پنل :

برای این کار کافی است جلوی دامنه ی خود، عبارت phpMyAdmin را تایپ نمایید. مثلا کافی است آدرس http://domain.com/phpMyAdmin را در نوار آدرس مرورگر خود تایپ نمایید تا شما را به phpMyAdmin هدایت نمایید.

از هریک از روش های بالا که اقدام کنید از شما درخواست میشود که یوزرنیم و پسورد خود را جهت ورود به phpMyAdmin وارد نمایید.

 

database-directadmin

 

توجه داشته باشید که اینجا لازم است یوزرنیم و پسورد دیتابیس مورد نظر را وارد کنید تا به پنل phpMyAdmin هدایت شوید. در غیر این صورت دسترسی به این پنل برای شما میسر نخواهید بود.


نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

بازگشت به فرم ورود

بستن